Sıtkı Kahvecioğlu Atatepe'den Seslendi

 
Hayırsever Av.Sıtkı Kahvecioğlu, Atatepe'de hayalindeki dünyanın sayılı büyük projelerinden birisi olan, devasa ölçülerde bir Atatürk Heykeli yaptırıyor.
 
Sıtkı Kahvecioğlu Atatepe
 

Kahvecioğlu Yönetim Kurulu Başkanı hayırsever Sıtkı Kahvecioğlu, dünya ülkelerini gezerken gördüğü devasa heykellerden etkilenerek Artvin'de dev bir Atatürk Heykeli yaptırmaya karar vermiş.

Artvin'in en hakim ve en güzel tepesi olan eski adıyla Toptepe'de Artvin'in her yerinden görülebilecek olan muhteşem heykel için uzun süren altyapı ve izin alma işlemlerini geçen yıl tamamlayarak heykelin inşasını başlattı

Kahvecioğlu, yurt dışındaki devasa ölçülerdeki heykellerin ülkelere nasıl turizm hareketliliği kazandırdığını yakından görerek böyle bir fikrin oluştuğunu söylerek;

" Brezilya'da zannedersem İsa'nın büyük bir heykelini yapmışlar. Tepede hakim bir yerde duruyordu. Oraya insanlar çıkmak için adeta yarışıyorlardı. Benim o anda kafamda böyle bir heykeli biz neden yapmayalım. Avrupalılar, Latin Amerikalılar, İsa'nın heykelini yapmışlarsa benim Atatürk'üm var. Ben Atatürk'ün heykelini neden yaptırmayayım, dedim. İşte projenin hikayesi buradan başlıyor." dedi.

POLATLI'DAKİ HEYKELİN ALTINA TUVALET YAPMIŞLAR! BEN ONU BEĞENMEDİM. BİZ ALTINDA 500 METREKARELİK RESTORAN YAPACAĞIZ

Sıtkı Kahvecioğlu açıklamalarını devamında şunları kaydetti:"Bu heykele benzer bir heykeli Ankara Polatlı arasında yapmışlardı. Fakat orada Özel İdare ile Koç Finanse etmişti. Ben onu beğenmedim. Çünkü altını tuvalet olarak kullanıyorlar. Heykeli dikmişler altı hiçbir anlam ifade etmeyen boşluk o zamanda gelen zaruri ihtiyacını yapmış. Ben bunu da önledim. Buradaki heykelin zeminini 500 metrekare 16 köşeli her taraftan görünebilen restoran, altıda mutfak, tuvalet, duş, yani turistlik bir tesiste gerekli olan bütün alternatifleri de altta oluşturuyor.

Ben buraya bir anlamda da Artvin'in nefes borusu diyorum. Yaya olarak 50 dakikaya çıkıyorum buraya. 50 dakikalık mesafe değildir. Ama biraz yollarımızı düzenlersek 35 dakika da Artvin'den gelinir. Bunun dışında bu kadar güzel Artvin'e cevap verecek ikinci bir yerde yoktur.
 
Bu proje biraz kaçak bir proje. Bu proje için 2003 yılının Haziran ayında noterden protesto çektim; TRT Genel Müdürlüğüne, Turkcell'e, Orman Başmüdürlüğüne ve bilgi için Artvin Valiliği'ne. dedim ki, bu alanı bana verin, ben orda Atatürk Heykeli yapacağım. Hatırlatayım, burada telefon baz istasyonları ve TRT'nin TV vericisi vardı.

ATIŞ POLİGONUNUN YAPILABİLMESİ İÇİN YANIMA BİR GENÇ GELDİ!

Keşke demez olsaydım. Ondan sonra hiç kimse bana yardımcı olmadı. Sonra bir gün bir genç geldi.(Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Nemci Asuman) bana dedi ki; biz atış poligonu yapacağız bize yardım et. Ben de kendisine senin o projenden ne anlarım sen bunun mali portresini bana anlat. Nedir, ne değildir?
Sonra genç yerini gösterdi getirdi ki burası. Ben dedim ki bu sizin poligonu yapacağım ama bu poligona yetmez sen bunu 5 dönümlük tahsis 7 dönüme çıkarttır.
Onlar zannediyor ki poligon yapılacak aslında benim niyetim bu poligonu da yaptığım gibi yandan işte bu hayalimdeki heykeli gerçekleştirmek.
Yine gezi sırasında büyük bir ebatta Alman askerinin heykelini gördüm. Nedir dedim. Dediler ki bu heykel Alman birliğini kuran askeri temsil eden heykeldir. Oradan da biraz fikir aldım. Ondan sonra da ben bunu Allah bana sıhhat verirse mutlaka neticeye götüreceğim. Burada yapılan bu atış poligonu dünya standartları ölçüsündedir ve Artvin turizmine katkı sağlayacaktır, diye düşünüyorum."
 
Kahvecioğlu yapılan tesisin işletme hakkı konusunda sorulan soruya ise "Bugün yarın bu dünyadan göçüp gideceğim, İşletmesi Vakfa ait olacak ya kendi işletecek yada kiralayacak."şeklinde cevapladı.
Heykeli inşa eden dünyaca ünlü heykeltıraş Gürcü Jumber Jikia 4 ay sonra heykelin bitirileceğini belirterek çalışmaların kusursuz bir şekilde sürdüğünü açıkladı.

Proje Hakkında Teknik Bilgi

7 bin 400 metre kare inşaat alanı, 2000 metrekare kullanım alanı açık ve kapalı atış poligonu binası, 500 metrekare restoranı, 22 metre yüksekliğinde Atatürk'ün Kocatepe figürü heykeli, kaideye oturtulduğunda 35 metre yüksekliğe ulaşmış olacak. Bayrak direği yüksekliği 65 metre, Bu direkte dalgalanan bayrak 216 metrekare. Heykelin yüksekliği Toplamda 40 ton çelik ve 10 ton bakır kullanılacak. Heykelin toplam ağırlığı ise 95 ton olacak.

Poligon bilgileri ise şöyle; poligonun birinci katında okçuluk, ikinci katında havalı tabanca ve ateşli silahlar. Yapımı tamamlanınca uluslararası bir atış poligonu haine gelecek.
Şu anda Trabzon'da yapılması düşünülen tesisi saymasak bu tesis Türkiye'nin en büyük atış poligonu olacak. Atatürk Heykeli de kaidesiyle birlikte 35 metre yüksekliğiyle Türkiye'nin en büyük heykeli olacak.

Hayırsever Avukat Sıtkı Kahvecioğlu, eğitim konusunda da elini taşın altına koyan bir Artvin sevdalısı. Artvin'e söz ile değil yapılan iş ile öz ile hizmet edilebileceğini belirten Kahvecioğlu, işadamı A. Nihat Gökyiğit'in de eğitime ve Artvin'e olan hizmetlerinin unutulmamasını hatırlatarak konuşmasını noktaladı.

KAYNAK : 08haber
17.05.2011


 

İlgili Resimler
 
Son Eklenen Duyurular
Duyurular
Eğitimden turizme kadar her alanda Kahvecioğlu Vakfı
Eğitimden turizme kadar her alanda Kahvecioğlu VakfıArtvin ilini dolaşırken pek çok yerde Sayın Sıtkı KAHVECİOĞLU’nun ismini duyduk. Bizlerde SAYIN Kahvecioğlu konuk olarak daha yakından tanımak istedik.
35 metrelik Atatürk Heykeli her yerden görülecek
35 metrelik Atatürk Heykeli her yerden görülecekİşadamı Sıtkı Kahvecioğlu, Artvin'de, şehre en hakim tepeye, her yerden görülebilecek şekilde, kaidesiyle birlikte dev bir Atatürk heykeli yaptırıyor.
Atatepe projesinin tanıtımı gerçekleştirildi
Atatepe projesinin tanıtımı gerçekleştirildiSıtkı Kahvecioğlu Vakfı Atatepe Projesi Uluslararası müsabakalar atış poligonu tanıtımını gerçekleştirdi. Proje tamamlandığında Türkiye’de örnek olacak.
Türkiye'nin en büyük Atatürk heykeli Artvin'e yapıldı
Türkiyenin en büyük Atatürk heykeli Artvine yapıldıArtvin'de yaklaşık bir yıldır inşaatı süren Türkiye'nin en büyük, dünyada ise 3. büyüklükte olan, Atatürk heykeli tamamlandı.
İşte Türkiye'nin en büyük Atatürk heykeli
İşte Türkiyenin en büyük Atatürk heykeliGürcü heykeltıraş Yrd. Doç. Dr. Jumber Jikia tarafından yapılan heykel 22 metre yüksekliğinde ve 60 ton ağırlığında.
Tüm Duyurular