Belma Öztürk Kız ve Erkek Öğrenci Yurdu

 
Kahvecioğlu Vakfı Tarafından Yaptırılan Belma ÖZTÜRK Kız ve Erkek Öğrenci Yurdu Törenle Açıldı.
 
Belma Öztürk Kız ve Erkek Öğrenci Yurdu
 

27 Ekim 2010 Çarşamba günü saat 11:00 de yurt bahçesinde hazırlanan program saygı duruşu ve İstikâl Marşı ile başladı. Programa Sayın Valimiz Mustafa YEMLİHALIOĞLU başta olmak üzere, Garnizon Komutanı, Belediye Başkanı Temsilcisi, İl Kurum Yöneticileri, Sıtkı KAHVECİOĞLU ve çok sayıda öğrenci katıldı. 

Yurtta ikamet eden öğrencilerden Dürdane DURAK isimli öğrenci yurdu yapımında emeği geçen herkese şükranlarını dile getirdi. Artvinde eğitimine devam etmesinde bu yurdun çok önemli olduğunu söyledi. 

İl Milli Eğitim Müdürü Hamza KöŞKER yaptığı konuşmada :

"Eğitim öğretimin temel birimlerinden birisi elbette okullardır. Bunu tamamlayan unsurlardan daha bir anlam ifade eder. Bunlardan biri beklide en önemlisi öğrencilerin yatacaklar, çamaşırlarının yıkanacağı, temizliklerini yapacakları, yemeklerini yiyecekleri, etütlerini yapacakları, bilgisayar çalışmalarını yapacakları, hasta olduklarında istirahat edecekleri yurtları ve pansiyonlarıdır.

Bu bağlamda son iki yılda kurumlarımız noktasında; Arhavi Eğitim öğretim tarihi boyunca ilk defa; Arhavi Anadolu Lisesi bünyesinde 66 kişilik kız öğrenci yurdunu yaptık ve geçen eğitim öğretim yılında faaliyete geçti.
Yine Borçka eğitim öğretim tarihi boyunca ilk defa iki orta öğretim öğrenci yurdunu faaliyete geçirdik. Borçka Anadolu Lisesi 57 kişilik kız öğrenci yurdu, İHL bünyesinde 69 kişilik erkek öğrenci yurdu. Bu eğitim öğretim yılında faaliyete geçti. Camili bölgesinde Yatılı Bölge İ.O. Bünyesinde pansiyon binası yapılmaya başlandı ve bu yılın sonunda bitmek üzere. Ardanuç ilçesinde 75 kişilik kız öğrenci yurdu bitti ve geçen eğitim öğretim yılında faaliyete geçti.Şavşat İlçesinde Anadolu öğretmen lisesi öğrencileri için; daha önce YİBO olarak kullanılan pansiyon binası erkek öğrencilerimizin kalacakları hale getirildi. Kız öğrencilerimiz içinde okulun üst katı yurt haline getirildi. Şu anda faaliyetlerine devam etmektedir.Artvin Merkezde Fen Lisesi öğrencilerimizin kalmaları için Özel İdareden Seyitler mevkiinde TOKİ Binalarında bir blok alındı, okulun üst katıda yurt haline getirildi. Yeni yapılan Fen Lisemiz bünyesinde de 300 kişilik öğrenci yurdu mevcuttur. Valimizin büyük gayretleri sonucu Vilayetler Birliği ve Valiliğimizin katkılarıyla Hopa ve Arhavi İlçelerinde 100 kişilik iki yurt yapılacaktır. İlimizdeki bütün YBİO'larında bir tanesi hariç koğuş sisteminden oda sistemine geçiş yaptık. Bir ABD internet sitesinde şöyle bir logo görmüştüm. En iyi eğitim herkesin işidir. Eğitim öğretim iddiadır, bunun ispatı ise yatırımlardır. Buna en çok inananlardan birisi de Sayın Sıtkı Kahvecidir. Artvin eğitim öğretim tarihinde ilk defa bir hayırseverimiz Artvin Merkeze bir yatırım yapmıştır. Bu hayırseverimiz Sıtkı Kahveci Beyefendileridir. Daha önce Cumhuriyet İ.O. yaptı. Şimdi ise 213 kişilik kız ve erkek öğrenci yurdu yaptı bu konuda ben kendisine çokça teşekkür ediyorum. Öğrencilerim ve ben kendisini unutmayacağız. Gönlümüzde yeri her zaman mevcut olacaktır. Öğrencilerimin bu yurdu bir şans ve burada kalmanın bir fırsat olduğunu bilmelerini ve buna göre gayret sarf etmelerini özellikle istiyorum. Tekrar yurdumuzun bütün öğrencilerimize ve Artvin'imize hayırlı olmasını dilerim. Saygılarımı sunarım." dedi.

Milli Eğitim Müdürümüz Hamza KÖŞKER'den sonra kürsüye gelen Sayın Sıtkı KAHVECİOĞLU Artvin iline daha çok yardım yapacağını, yardım bilincini herkesin kabul etmesi gerektiğini ve her zaman yenilikçi düşünülmesi gerektiğini söyledi. 

Sayın Valimiz yaptıkları konuşmada, eğitim ve öğretimde hayırseverlerin katkılarının öneminden bahsetti. Özellikle Artvin iline yaptığı yatırımlardan dolayı Sıtkı KAHVECİYE teşekkürlerini iletti. Bundan sonraki zamanlarda da ilimize bu tür yardımların sözünü aldı. Konuşmaların ardından Sayın Valimiz Sıtkı KAHVECİOĞLU'na yaptığı yardımlardan dolayı teşekkür belgesini verdi. Ardından Milli Eğitim Müdürümüz Hamza KÖŞKER eğitim ve öğretime katkılarından dolayı Sıtkı KAHVECİOĞLU'na plaket hediye etti. 

Halk oyunları ekibi Artvin yöresine ait oyunlarını sergilerdiler. 

Daha sonra yurt binasının açılışına geçildi. Açılışı Sayın valimiz Sıtkı KAHVECİOĞLU ve Eşi ve öğrenciler yaptılar. Açılış ardından yurt binası içerisinde incelemelerde bulunuldu. 

Program, yurt yemekhanesindeki öğle yemeğinin ardından sona erdi. 
 
Belma Öztürk Orta Öğrenim Kız ve Erkek Öğrenci Yurduna ait bilgiler: Protokol Tarihi: 17/09/2008 Eğitim öğretime başlama tarihi: 2009-2100 eğitim öğretim yılı Kapasitesi: 213 Bağlı olduğu okul: Artvin Ticaret Meslek Lisesi Kalan Öğrenciler: Sağlık Lisesi, Artvin Ticaret Meslek Lisesi, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Artvin Kazım Karabekir Anadolu Lisesi, Artvin Kız Teknik ve Meslek Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesinden 166 öğrenci kalmaktadır.

KAYNAK : http://artvin.meb.gov.tr/
28.10.2010