Atatürk'ün Dev Heykeli Artvin'i Selamlıyor

 
Kahvecioğlu Vakfı Başkanı Sıtkı Kahvecioğlu´nun, memleketi Artvin´de, şehre en hakim tepeye, her yerden görülebilecek şekilde yaptırdığı, kaidesiyle birlikte 35 metre yüksekliğindeki Atatürk heykelinin çelik konstrüksiyon kısmı tamamlandı.
 
Atatürk
 

Tiflis Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Jumber Jikia başkanlığındaki ekip tarafından, kent merkezine 5 kilometre mesafedeki Atatepe´de yapımına 1 yıl önce çelik konstrüksiyon ve bakır kullanılarak başlanan heykelin, çevresindeki tesislerle birlikte tamamlandığında 4 milyon liraya mal olması planlanıyor.

Aynı zamanda emekli noter olan Sıtkı Kahvecioğlu (80), 08 Haber gazetesi muhabirine yaptığı açıklamada, yurt dışında devasa ölçülerdeki heykellerin ülkelere önemli turizmhareketliliği kazandırdığını görünce kendisinde Artvin´e de büyük bir Atatürk heykeli yapma fikri oluştuğunu belirtti.

Heykel için şehre en hakim eski adı Toptepe'yi seçtiklerini, bu arada tepenin adının "Atatepe" olarak değiştirildiğini anlatan Kahvecioğlu, Atatürk heykelini içinde atış poligonları, çocuk oyun alanları ve restoranın bulunacağı 7 bin 400 metrekarelik alana inşa etmeyi planladıklarını ifade etti.

"Atatepe Projesi" adını verdikleri proje için gerekli altyapı işlemlerini tamamlayıp izinleri aldıktan sonrageçen yıl çalışmaları başlattıklarını dile getiren Kahvecioğlu, şunları söyledi:

KOCATEPE'DEKİ FOTOĞRAFINDAN YOLA ÇIKTIK!

"Heykelin yapımında Atatürk´ün Kocatepe´ye çıkışını anlatan fotoğrafından yola çıktık. Heykel, fotoğrafa uygun olarak ünlü Gürcü heykeltıraş, aynı zamanda Tiflis Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Jumber Jikia ve beraberindeki yaklaşık 100 kişilik ekibi tarafından Atatepe de kurulan geçici atölyede kalıp olarak yapıldı. Bu kalıplar üstüne bakır levhalaryerleştirildi. Heykelin çelik konstrüksiyonlarının bir kısmını buradaki atölyede bir kısmını ise İstanbul´da, bazı inşaat firmalarının da yardımıyla tamamlandı. Çelik konstrüksiyonları İstanbul´dan tırlarla getirdik. Bu sırada çok büyük zorluklar çektik. Artvin şehir merkezi girişine kadar gelen tırlar buradan yukarıya yollar dar olduğu için çıkamadı. Tırlardaki malzemeleri kamyonlara aktardık, uzun uğraşlar sonunda daracık yollardan malzemeleri heykelin yapıldığı bölgeye naklettik.

HEYKEL İKİ VİNÇLE YERLEŞTİRİLDİ!

Heykel inşaatında kullanılmak üzere 2 yıl önce yaklaşık 200 bin avroya mal olan 63 ton kapasiteli bir vinç satın almıştık. Bu vinç yeterli gelmeyince heykelin 3 parçasını yerine monte etmek içinde Rize´den 75 ton ağırlığında 220 ton kaldırma kapasiteli bom uzunluğu ilavelerle birlikte 105 metreye kadar çıkabilen devasa bir vinç kiraladık. Vinç, Rize´den Artvin´e 2 saatte geldi, ancak Artvin´in Köprübaşı mevkisinden heykelin yapıldığı Atatepe´ye yol dar olduğundan 13 saatte ulaşabildi. Heykelin bacak, gövde ve baş kısmı ayrı ayrı yapıldı. Parçaları monte ettik. Son olarak 9 ton ağırlığındaki baş kısmının monte edilmesiyle heykelin çelik konstrüksiyon kısmı tamamlamış oldu. Çelik konstrüksiyonun bir kısmını bakır kapladık. Heykelin dış yüzeyini 12 ton bakır kullanarak tamamen kaplayacağız."

EN BÜYÜK HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRİYOR

"En büyük hayalim" dediği çok sevdiği Atatürk´ün ihtişamlı heykelini doğduğu ve büyüdüğü memleketi Artvin´e inşa etmek üzere olduğunu dile getiren Sıtkı Kahvecioğlu, "Hayalimi gerçekleştireceğim için çok mutluyum" dedi.

Dev Atatürk heykelinin yer aldığı tesiste, 2 bin metrekare kullanım alanlı okçuluk ve silah atışlarının yapılacağı 3 katlı atış poligonu binası, 500 metrekare alana sahip restoran ve seyir terası ile çocuk oyun alanının inşaatının da devam ettiğini ifade eden Kahvecioğlu, kaba inşaatı tamamlanan tesisi kısa sürede bitirmeyi planladıklarını söyledi. Kahvecioğlu, heykelin yanında 60 metre yüksekliğindeki göndere 216 metrekarelik bir Türk bayrağı yerleştirdiklerini de kaydetti.

Heykelle birlikte tesisin toplam 4 milyon liraya mal olacağını tahmin ettiklerini belirten Kahvecioğlu, "Heykel ve mükemmel bir manzaraya sahip tesis sayesinde Artvin´e gelen turist sayısında da artış olacağını düşünüyorum. İlimize gelen turistlerin, Atatepe´yi ziyaret etmeden, o muhteşem Artvin manzarasını seyretmeden şehirden ayrılmayacağına inanıyorum. Manzara herkesi cezbediyor, bu alanı turizme kazandırmak için uğraşıyoruz" diye konuştu.

AÇILIŞI ARTVİN KURTULUŞ GÜNÜNÜ DÜŞÜNÜYORUZ.

Kahvecioğlu Vakfı Müdürü Emrullah Saraç ise "Heykelin İstanbul´dan 11 parça halinde getirildiğini, Artvin´deki atölyede bu 11 parçanın 3 parça olarak birleştirildiğini belirti.

Heykelin ayak kısmının 18 ton, gövdesinin 16 ton, baş kısmının ise 9 ton çelik konstrüksiyondan oluştuğunu, dış yüzeyinin 12 ton bakırla kaplanacağını, diğer malzemelerle heykelin yaklaşık 60 ton civarında bir ağırlığa sahip olacağını ifade eden Saraç, şunları kaydetti:

ÇELİK KONSTRÜKSİYON KISMI YERLEŞTİRMEDE EN ZOR OLANDI. BUGÜN BUNU BİTİRDİK. BUNDAN SONRASI BAKIR KAPLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ.

"Atatürk figürü 22 metre yükseklikte, kaideyle birlikte heykel 35 metre yüksekliğe ulaştı. Heykelimizin altında bir kafeterya olacak. Bugün heykelimizin baş kısmının çelik konstrüksiyonunu yerleştirdik. Bundan sonra Gürcü heykeltıraş ve ekibinin yapmış olduğu bakır kaplama işine devam edeceğiz. Bu çalışmanın da yaklaşık 3 ayı alacağını tahmin ediyoruz. 19 Mayıs´ta açmayı düşünüyoruz."

Heykelin çelik konstrüksiyonunu üstlenen yüklenici firmanın sahibi Erol Moral ise projeyi hayata geçirmek için çalışmaları aralıksız sürdürdüklerini belirterek, "İmalat aşamasından başladığımız işimizi montaj aşamasına kadar getirdik. Bugün de son kısmını monte ettik. Burada 15 günlük daha montaj işimiz kaldı" dedi.

KAYNAK : 08HABER

Son Eklenen Duyurular
Duyurular
Eğitimden turizme kadar her alanda Kahvecioğlu Vakfı
Eğitimden turizme kadar her alanda Kahvecioğlu VakfıArtvin ilini dolaşırken pek çok yerde Sayın Sıtkı KAHVECİOĞLU’nun ismini duyduk. Bizlerde SAYIN Kahvecioğlu konuk olarak daha yakından tanımak istedik.
35 metrelik Atatürk Heykeli her yerden görülecek
35 metrelik Atatürk Heykeli her yerden görülecekİşadamı Sıtkı Kahvecioğlu, Artvin'de, şehre en hakim tepeye, her yerden görülebilecek şekilde, kaidesiyle birlikte dev bir Atatürk heykeli yaptırıyor.
Atatepe projesinin tanıtımı gerçekleştirildi
Atatepe projesinin tanıtımı gerçekleştirildiSıtkı Kahvecioğlu Vakfı Atatepe Projesi Uluslararası müsabakalar atış poligonu tanıtımını gerçekleştirdi. Proje tamamlandığında Türkiye’de örnek olacak.
Türkiye'nin en büyük Atatürk heykeli Artvin'e yapıldı
Türkiyenin en büyük Atatürk heykeli Artvine yapıldıArtvin'de yaklaşık bir yıldır inşaatı süren Türkiye'nin en büyük, dünyada ise 3. büyüklükte olan, Atatürk heykeli tamamlandı.
İşte Türkiye'nin en büyük Atatürk heykeli
İşte Türkiyenin en büyük Atatürk heykeliGürcü heykeltıraş Yrd. Doç. Dr. Jumber Jikia tarafından yapılan heykel 22 metre yüksekliğinde ve 60 ton ağırlığında.
Tüm Duyurular