Atatepe projesinin tanıtımı gerçekleştirildi

 
Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı Atatepe Projesi Uluslararası müsabakalar atış poligonu tanıtımını gerçekleştirdi. Proje tamamlandığında Türkiye’de örnek olacak.
 
Atatepe projesinin tanıtımı gerçekleştirildi
 
Yaklaşık 3 yıldır Artvin Atatepe mevkisinde çalışmalarını sürdüren Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı gerçekleştirecekleri projelerinin tanıtımını yaptı.

Proje tanıtımında Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mehmet Nasif, Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün, İl Emniyet Müdürü Muhsin Armağan, İş Adamı Sıtkı Kahvecioğlu ve çok sayıda vatandaş yer aldı.
Programın açılış konuşmasını yapan Hayırsever İşadamı Sıtkı Kahvecioğlu şu ifadelere yer verdi: "Günün önemi baş öğretmen Atatürk'ün heykeline başladığımız gün 24 Kasım aynı zamanda Atatürk'ün baş öğretmen olduğu gün. Bu mutlu günde sizleri aramızda görmekten son derece mutluyuz."

"Türkiye'de ki İki Tesisten Biri Olacak"

Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı Atatepe Projesi Uluslararası müsabakalar atış poligonu restorasyonu İçmimarı Suat Çelik proje hakkında bilgiler verdi. Çelik, yaptığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "Projemiz bir tepeye konuşlandırıldı bu tepe Artvin'in en kıymetli tepelerinden bir tanesi çünkü muazzam bir manzaraya hitap ediyor. Araziye başladığımızda iki buçuk dönümdü tepe şeklindeydi. Biz bunu yedi buçuk dönüme çıkardık. Bu tabi kolay olmadı. Zaman aldı. Yaklaşık 3 senedir bu proje aktif olarak devam ediyor. Projemizin ön tarafına bir heykel altında da bir kaide var. Kaidemiz 500 metrekare taban alanına oturmaktadır. Altında restoranı, mutfağı, kafeterya, tuvaletler var. Üst katında panaromaya açık on altıgen bir bina var. On altıgen binamızın iç kısmında iki tane kolon; bunlar heykelimizin ayaklarının oturacağı kolonlar. Yaklaşık 400 tonluk bir ağırlık söz konusu. Onun üstünde 50 tonluk, heykelin çelik konstrüksiyon ağırlığı var. Yaklaşık 10 tonda bakır kaplanacağını düşünürsek heykelimizin toplam ağırlığı 60 ton. 400 tonu da 60 tonun üzerine koyarsak çok ciddi bir maliyet, emek ve hoş bir proje ortaya çıkacağını düşünüyorum. Bunun haricinde heykelimizin yanında 60 metre yüksekliğinde bir bayrağımız geçtiğimiz sene dikilmişti. Diğer bir proje tepenin ana temasını anlatıyor. Bu tepe, Orman Bölge Müdürlüğüne ait Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne tahsisli bir arazi. Vakfımızda bu araziyi sponsorluk aracılığıyla Artvin'e kazandırıyor. Şu anda bu projenin bu büyüklükte Türkiye'de bir örneği yok. Uluslararası müsabaka ve yarışma yapılacak bir tesis şu an Türkiye'de yok. Bu tesisten sonra sadece Trabzon'da buna benzer bir tesis başlayacak. Trabzon ile birlikte bu tesis Türkiye'de iki tesisten biri olacak. Spor turizmi için çok önemli bir adım.

Projemiz beş kattan oluşuyor. Şu anda üç katını yaptık. Bunlar poligon katları. En alt katı poligon olarak kullanılacak. Orta katta da kapalı poligonumuz var. Havalı tabanca müsabakaları için uygun. Onun üstünde ofis katlarımız var. Onun üzerinde de eğer yapılırsa iki katımız daha var. Bu katları da misafirhane olarak kullanacağız. Projemizin tamamı duvarlarla birlikte 4 milyon liraya mal oluyor. Tamamlandığında bu maliyet değişebilir. Bir sene içinde bir aksilik olmazsa projemizi tamamlamayı düşünüyoruz. Elimizde bulunan model Tiflis'te aylarca üzerinde çalıştığımız modeldir."

"Proje Dünya'da örnek olacak"

Son olarak konuşan Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı Atatepe Projesi Uluslararası müsabakalar atış poligonundaki Atatürk heykelini yapacak olan heykeltıraş ve Tiflis Üniversitesi Öğretim görevlisi Junber Jika ise şunları ifade etti: "Bu proje bu ülke için büyük bir önem taşıyor. İlk günden buyana bu projenin içinde kendim ve arkadaşlarım son derece güzel çalışmaları var. İnanıyoruz ki bu proje Artvin için değil, Türkiye için değil bütün dünya için önemli bir proje olacak. Bu işi güzel bir şekilde tamamlayacağımız düşünüyorum."

Projeyi gezen Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı İçmimar Suat Çelik'ten bilgi aldı.
Tanıtım programı ikramların ardından sona erdi.

KAYNAK : Çoruh Postası
24.11.2011
Son Eklenen Duyurular
Duyurular
Eğitimden turizme kadar her alanda Kahvecioğlu Vakfı
Eğitimden turizme kadar her alanda Kahvecioğlu VakfıArtvin ilini dolaşırken pek çok yerde Sayın Sıtkı KAHVECİOĞLU’nun ismini duyduk. Bizlerde SAYIN Kahvecioğlu konuk olarak daha yakından tanımak istedik.
35 metrelik Atatürk Heykeli her yerden görülecek
35 metrelik Atatürk Heykeli her yerden görülecekİşadamı Sıtkı Kahvecioğlu, Artvin'de, şehre en hakim tepeye, her yerden görülebilecek şekilde, kaidesiyle birlikte dev bir Atatürk heykeli yaptırıyor.
Atatepe projesinin tanıtımı gerçekleştirildi
Atatepe projesinin tanıtımı gerçekleştirildiSıtkı Kahvecioğlu Vakfı Atatepe Projesi Uluslararası müsabakalar atış poligonu tanıtımını gerçekleştirdi. Proje tamamlandığında Türkiye’de örnek olacak.
Türkiye'nin en büyük Atatürk heykeli Artvin'e yapıldı
Türkiyenin en büyük Atatürk heykeli Artvine yapıldıArtvin'de yaklaşık bir yıldır inşaatı süren Türkiye'nin en büyük, dünyada ise 3. büyüklükte olan, Atatürk heykeli tamamlandı.
İşte Türkiye'nin en büyük Atatürk heykeli
İşte Türkiyenin en büyük Atatürk heykeliGürcü heykeltıraş Yrd. Doç. Dr. Jumber Jikia tarafından yapılan heykel 22 metre yüksekliğinde ve 60 ton ağırlığında.
Tüm Duyurular