Artvin'e dev Atatürk heykeli

 
Artvin'e bir iş adamı, 35 metre yüksekliğinde Atatürk heykeli yaptırıyor.
 
Artvin
 
ARTVİN (A.A) - İş adamı Sıtkı Kahvecioğlu, birçok ülkede gördüğü dev boyutlu heykellerden etkilenerek Artvin'de, şehre en hakim tepeye, her yerden görülebilecek şekilde, kaidesiyle birlikte 35 metre yüksekliğinde Atatürk heykeli yaptırıyor.
Kahvecioğlu Vakfı Başkanı Kahvecioğlu, yaptığı açıklamada, yurt dışında devasa ölçülerdeki heykellerin ülkelere nasıl turizm hareketliliği kazandırdığını yakından görmesinin kendisinde Artvin'e Türkiye'nin en büyük Atatürk heykellerinden birini yaptırma fikri oluştuğunu ifade etti.

Atatürk heykeli için çalışmalara 2003 yılında başladıklarını söyleyen Kahvecioğlu, ''Şehre en hakim tepe olan Atatepe mevkisinde Atatepe Projesi'ni başlattık. Proje kapsamında yapılan 7 bin 400 metrekarelik inşaat alanına sahip tesiste, 2 bin metrekare kullanım alanlı okçuluk ve silah atışlarının yapılacağı 3 katlı atış poligonu binası ve 500 metrekare alana sahip restoran olacak. Dev Atatürk heykelimiz de bu tesiste yer alacak'' dedi.

Heykel için gerekli altyapı ve izin alma işlemlerini geçen yıl tamamlayarak heykelin inşasına başladıklarını anlatan Kahvecioğlu, ''Heykelin yapımında Atatürk'ün Kocatepe'ye çıkışını anlatan fotoğrafından yola çıktık. Atatürk figürünün 22 metre yüksekliğinde olacağı heykel, kaidesiyle birlikte toplam 35 metre yüksekliğe ulaşmış olacak. Heykelin yanında 60 metre yüksekliğinde göndere 216 metrekarelik bir Türk bayrağını asarak dalgalandıracağız'' diye konuştu.

Heykelin yapımının Tiflis Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Jumber Jikia başkanlığındaki ekiple yürütüldüğünü kaydeden Kahvecioğlu, ''Heykelle birlikte toplam 4 milyon liraya mal olacak tesis sayesinde Artvin'e gelen turist sayısında da artış olacaktır. İlimize gelen turistler, Atatepe'yi ziyaret etmeden, o muhteşem Artvin manzarasını seyretmeden şehirden ayrılmayacaktır. Manzara herkesi cezbediyor, bu alanı turizme kazandırmak için uğraşmaktayız'' dedi.


KAYNAK : www.mynet.com
25.05.2011
Son Eklenen Duyurular
Duyurular
Eğitimden turizme kadar her alanda Kahvecioğlu Vakfı
Eğitimden turizme kadar her alanda Kahvecioğlu VakfıArtvin ilini dolaşırken pek çok yerde Sayın Sıtkı KAHVECİOĞLU’nun ismini duyduk. Bizlerde SAYIN Kahvecioğlu konuk olarak daha yakından tanımak istedik.
35 metrelik Atatürk Heykeli her yerden görülecek
35 metrelik Atatürk Heykeli her yerden görülecekİşadamı Sıtkı Kahvecioğlu, Artvin'de, şehre en hakim tepeye, her yerden görülebilecek şekilde, kaidesiyle birlikte dev bir Atatürk heykeli yaptırıyor.
Atatepe projesinin tanıtımı gerçekleştirildi
Atatepe projesinin tanıtımı gerçekleştirildiSıtkı Kahvecioğlu Vakfı Atatepe Projesi Uluslararası müsabakalar atış poligonu tanıtımını gerçekleştirdi. Proje tamamlandığında Türkiye’de örnek olacak.
Türkiye'nin en büyük Atatürk heykeli Artvin'e yapıldı
Türkiyenin en büyük Atatürk heykeli Artvine yapıldıArtvin'de yaklaşık bir yıldır inşaatı süren Türkiye'nin en büyük, dünyada ise 3. büyüklükte olan, Atatürk heykeli tamamlandı.
İşte Türkiye'nin en büyük Atatürk heykeli
İşte Türkiyenin en büyük Atatürk heykeliGürcü heykeltıraş Yrd. Doç. Dr. Jumber Jikia tarafından yapılan heykel 22 metre yüksekliğinde ve 60 ton ağırlığında.
Tüm Duyurular