Artvin Atatepe Projesinin Tanıtımı

 
Artvinli hayırsever işadamı Sıtkı Kahvecioğlu tarafından yaptırılan "Atatepe Projesi'nin" tanıtımı yapıldı.
 
Artvin Atatepe Projesinin Tanıtımı
 

Şehir merkezine yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta ve şehrin en hakim bölgesi olan Atatepe mevkiinde yaklaşık 3 yıl önce inşasına başlanan Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı, Atatepe Projesi'nin tanıtımına, Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mehmet Nasif, Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün, Artvin Vali Yardımcıları Osman Altın, Ahmet Karakaya, İl Emniyet Müdürü Muhsin Armağan, bazı daire amirleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Vakfın mimarı Suat Çelik tarafından katılımcılara projenin tanıtımı yapıldı. Yapımı tamamlandığında Türkiye'nin örnek projelerinden biri olacağına inandığını belirten Çelik, şunları söyledi : "Yaklaşık 7 dönüm arazi üzerinde "Uluslararası Atış Poligonu ve Atatepe Projesi " inşa ediyoruz. Projemizi şehrin en hakim yeri olan ve seyir açısından çok güzel bir manzaraya sahip olan tepeye konuşlandırıyoruz. Projeye başladığımızda arazi iki buçuk dönümlük bir tepe idi. Biz bunu yedi buçuk dönüme çıkardık. Bu tabi kolay olmadı. Yaklaşık 3 senedir bu proje aktif olarak devam ediyor. Projemizin ön tarafına Türkiye'nin en büyük Atatürk Heykellerinden biri olacak olan 22 metre yüksekliğinde "Atatürk Heykeli" yapacağız. Heykel altında da bir kaide var. Kaidemiz 500 metrekare taban alanına oturmaktadır. Altında restoranı, mutfağı, kafeteryası ve tuvaletler var. Üst katında panaromaya açık onaltıgen bir bina var. Onaltıgen binamızın iç kısmında iki tane kolon, bunlar heykelimizin ayaklarının oturacağı kolonlar. Yaklaşık 400 tonluk bir ağırlık söz konusu. Onun üstünde 50 tonluk, heykelin çelik konstrüksiyon ağırlığı var. Yaklaşık 10 tonda bakır kaplanacağını düşünürsek heykelimizin toplam ağırlığı 60 ton. 400 tonu da 60 tonun üzerine koyarsak çok ciddi bir maliyet, emek ve hoş bir proje ortaya çıkacağını düşünüyorum. Bunun haricinde heykelimizin yanında 60 metre yüksekliğinde bir bayrağımız geçtiğimiz sene dikilmişti" dedi.

Projenin ikinci kısmı olan "Uluslar arası Atış Poligonu hakkında da bilgi veren Çelik, "Orman Bölge Müdürlüğüne ait olan ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne tahsisli bulunan bir arazide projemizi gerçekleştiriyoruz. Vakfımızda bu araziyi sponsorluk aracılığıyla Artvin'e kazandırıyor. Şu anda bu projenin bu büyüklükte Türkiye'de bir örneği yok. Uluslararası müsabaka ve yarışma yapılacak bir tesis şu an Türkiye'de yok. Bu tesisten sonra sadece Trabzon'da buna benzer bir tesis başlayacak. Trabzon ile birlikte bu tesisimiz Türkiye'de iki tesisten biri olacak ve spor turizmi için çok önemli bir adım olacaktır. Projemiz beş kattan oluşuyor. Şu anda üç katını yaptık. Bunlar poligon katları. En alt katı poligon olarak kullanılacak. Orta katta da kapalı poligonumuz var. Havalı tabanca müsabakaları için uygun. Onun üstünde ofis katlarımız var. Onun üzerinde de eğer yapılırsa iki katımız daha var. Bu katları da misafirhane olarak kullanacağız. Projemizin tamamı duvarlarla birlikte 4 milyon liraya mal oluyor. Tamamlandığında bu maliyet değişebilir. Bir sene içinde bir aksilik olmazsa projemizi tamamlamayı düşünüyoruz. Elimizde bulunan model, Tiflis'te aylarca üzerinde çalıştığımız modeldir" diye konuştu.

Atatürk Heykelini yapacak olan heykeltıraş ve Tiflis Üniversitesi Öğretim görevlisi Junber Jika ise yaptığı konuşmada; "Bu proje bu ülke için büyük bir önem taşıyor. İlk günden bu yana bu projenin içinde benim ve arkadaşlarımın son derece güzel çalışmaları var. İnanıyoruz ki bu proje Artvin için değil, Türkiye için değil bütün dünya için önemli bir proje olacak. Bu işi güzel bir şekilde tamamlayacağımızı düşünüyorum." dedi.

Tanıtımın ardından iş adamı Kahvecioğlu, davetlilere inşa halinde bulunan tesisi gezdirdi.


KAYNAK : artvin.bel.tr
25.11.2011

İlgili Resimler
 
Son Eklenen Duyurular
Duyurular
Eğitimden turizme kadar her alanda Kahvecioğlu Vakfı
Eğitimden turizme kadar her alanda Kahvecioğlu VakfıArtvin ilini dolaşırken pek çok yerde Sayın Sıtkı KAHVECİOĞLU’nun ismini duyduk. Bizlerde SAYIN Kahvecioğlu konuk olarak daha yakından tanımak istedik.
35 metrelik Atatürk Heykeli her yerden görülecek
35 metrelik Atatürk Heykeli her yerden görülecekİşadamı Sıtkı Kahvecioğlu, Artvin'de, şehre en hakim tepeye, her yerden görülebilecek şekilde, kaidesiyle birlikte dev bir Atatürk heykeli yaptırıyor.
Atatepe projesinin tanıtımı gerçekleştirildi
Atatepe projesinin tanıtımı gerçekleştirildiSıtkı Kahvecioğlu Vakfı Atatepe Projesi Uluslararası müsabakalar atış poligonu tanıtımını gerçekleştirdi. Proje tamamlandığında Türkiye’de örnek olacak.
Türkiye'nin en büyük Atatürk heykeli Artvin'e yapıldı
Türkiyenin en büyük Atatürk heykeli Artvine yapıldıArtvin'de yaklaşık bir yıldır inşaatı süren Türkiye'nin en büyük, dünyada ise 3. büyüklükte olan, Atatürk heykeli tamamlandı.
İşte Türkiye'nin en büyük Atatürk heykeli
İşte Türkiyenin en büyük Atatürk heykeliGürcü heykeltıraş Yrd. Doç. Dr. Jumber Jikia tarafından yapılan heykel 22 metre yüksekliğinde ve 60 ton ağırlığında.
Tüm Duyurular